6
Лютого
2021
«Віртуози фолку» –володарі скарбів

Всеукраїнський Київ-етно-мюзік-фест «Віртуози фолку» стрімко увірвався в культурний простір України і за три роки став явищем у царині національного мистецтва. Ця мистецька імпреза через своє горнило пропустила вже доволі багато виконавців, які у творчості ґрунтуються на українському народному мелосі в усіх його можливих проявах. Зокрема –  як от народний фольклорний гурт «Коралі» із смт. Новооржицьке із Полтавщини чи, гурт «Теорія Інших» із Гадяча. А ще – народні майстри Юрій Фединський (бандурист, композитор, майстер з виготовлення музичних інструментів) із села Крячківка неподалік Пирятина, хорольська вишивальниця Валентина Журавська, а також дві Тетяни Ваценко із Полтави, мама та донька, які вражали гостей фестивалю своїми витинанками та виробами із бісеру.

«Віртуози фолку» –володарі скарбів

Воістину це подиву гідне! Адже у нинішньому бурхливому світі, переповненому помпезними шоу із щедрими спонсорами та нав’язливою рекламою, свої могутні крила розпрямило українське народне музичне мистецтво, яке невігласи з радіо та телебачення нарекли «не формат».

Щораз окрасою стають безпосередні носії автентичних традицій, яких, на жаль, з кожним роком меншає. Їхню роль важко переоцінити, адже це обереги кореневої системи прабатьківської культури, з якої проростають і фольклористичні гурти (сутністю яких є дослідження та відтворення давньої піснетворчості), і різні рівні опрацювання у так званому народно-сценічному мистецтві, і академічне мистецтво, і модерн, і, насамкінець, найсміливіші експериментальні форми творчості…

«Віртуози фолку» –володарі скарбів

«Віртуози фолку»  – фестиваль всеохопний. Тут неначе у мозаїці: талановита малеча, яка тільки торує шляхи на сцену, юнь, молодь, співаки та музики середнього, зрілого та вельми поважного віку, зірки першої величини, професійні артисти й аматори, вокальне, інструментальне мистецтво та їхня синкретична єдність, акустичні музичні інструменти й електронні, солісти і різноманітні форми ансамблів, сільська та міська культура… Тут постійно спадає на думку, що українська земля народжує набагато більше талантів, аніж потребують концертні організації.

Душа радіє й за студентську молодь, якій випадає щаслива нагода і себе показати і, найголовніше, зануритися в океан жанрів, стилів, форм, мистецьких течій. Власне, наочно переконуєшся, як усе це можна й поєднувати. Прикладом слугують деякі артисти базового колективу – Київського академічного ансамблю української музики «Дніпро», котрий є взірцем високого професіоналізму: впродовж концерту вони двічі, а то й тричі репрезентують свою багатовекторну творчість в абсолютно різних жанрах.

«Віртуози фолку» –володарі скарбів

Вінцем Київ-етно-мюзік-фесту традиційно є заключний концерт – у переповненій залі чотири години (а бувало й довше) вирує стихія українського духу, парад справдешніх народних талантів.

«Віртуози фолку» –володарі скарбів

Органічною складовою усього музичного дійства є різнобарв’я народно-декоративного мистецтва з різних етнографічних районів України – виставки, покази, тематичні експозиції, майстер-класи.

«Віртуози фолку» –володарі скарбів

Респект і ведучим – їхні знання специфіки різних граней народного мистецтва вражають, адже подеколи їм доводиться демонструвати дива імпровізації, заповнюючи тривалі паузи для налаштування артистами музичних інструментів.

«Віртуози фолку» –володарі скарбів

Усе, про що йшлося вище, – то тільки видима частина айсберга. Заради неї цілий рік ведеться величезна підготовча робота мистецьких лідерів і, як виявилося, не менш талановитих менеджерів – Олени Кулик, Любомира Матейка та Олеся Журавчака, які зуміли запалити своєю ідеєю авторитетних музикантів, мистецтвознавців, режисерів, операторів, дизайнерів, волонтерів, віднайти кошти і, до всього цього, витворити дивовижно креативну атмосферу, в якій комфортно усім.

«Віртуози фолку» –володарі скарбів

Особливо ґрунтовно провадиться попередній відбір учасників. По декілька разів експертна рада прослуховує їхні записи – щоб не обійти увагою жоден талант, щоб представити усі стилі, жанри, виконавські форми, вікові категорії та регіони України.

Не можливо оминути увагою й виготовлені з величезним смаком рекламу, дипломи, подяки, сувеніри.

«Віртуози фолку» –володарі скарбів

Висновок напрошується один: організатори Київ-етно-мюзік-фесту «Віртуози фолку» – справжні державці. Оберігаючи та розвиваючи правікові традиції українського народу, вони розширюють горизонти української культури. І, що вельми важливо, роблять це якісно і шляхетно.

«Віртуози фолку» –володарі скарбів

На жаль, минулого року через карантин фестиваль був поставлений на паузу. Але цього року його організатори сподіваються, що до осені ситуацію вдасться стабілізувати і вже, за підтримки Українського культурного фонду, почали підготовку до наступної імпрези.

Автор
АртЕтно-Фест
Якщо новина сподобалася, розкажіть друзям:
Поширити