27
Травня
2021
Видатні жінки Дніпропетровщини. Олена Ган

Олена Андріївна Ган – письменниця, що народилася у 1814 році в Катеринославі (сучасне Дніпро), у дворянській сім’ї Фадеєвих. Батько Олени, титулярний радник А.М.Фадеєв в 1818 році був призначений управителем Катеринославської контори комітету колоністів, та за 25 років служби зробив значний внесок у розвиток нашого краю.

Мати письменниці розмовляла п’ятьма мовами, малювала, вивчала природні науки, археологію і нумизматику, займалась вихованням своїх дітей.

Вперше Ган почала писати в 13 років, надихаючись улюбленними письменниками.

У 16 років вона вийшла заміж за чоловіка, що був вдвічі старшим за неї, та розпочала життя армійської дами, яке було далеким від життя інтелегенції. Від нудьги та нещасливого шлюбу вона тікала у подорожі до батьків, заняття з дітьми, вивчення іноземних мов, читання.

У 1836 році, побувавши в Петербурзі, та познайомившись с Сенковським (письменник), написала компіляцію з роману Бульвера “Гондольфін” до журналу “Библиотека для чтения”, де він був редактором, тим самим зацікавивши його. Дякуючи цьому, наступного року побачила світ її перша повість “Ідеал”.

Потім, під час життя на Кавказі, з під її пера вийшли твори “Утбалла”, “Джеллаледдін” (“Библиотека для Чтения”, 1838), “Медальон” (1839), “Суд світу” (1840), “Теофанія Аббіаджіо” (1841), “Даремний дар” та багато інших.

В творчості Ган, вперше в російській літературі, повною мірою виражався протест проти зневажливого відношення до жінок в сім’ї та суспільстві. Її метою не був вихід жінки на один рівень положення з чоловіками, або руйнування існуючих соціальних норм, лише бажання більшої поваги та співчуття до жінки як до дружини та матері.

Червоною ниткою крізь всі творіння писменниці проходить її захоплення жінками та протест проти чоловіків. Явно простежується її особистий досвід, драма подружньго життя та глибоке розуміння проблеми положення жінок у суспільстві, співчуття до них.

В 1831 році у Олени Ган народилась дочка Олена, котра відома як Олена Петрівна Блавацька, засновниця сучасного теософічного руху.

Автор
АртЕтно-Фест
Якщо новина сподобалася, розкажіть друзям:
Поширити